Трансформація енергетичного сектору:
Tableau як інструмент оптимізації аналізу даних у компанії «Оператор ринку».
У сучасному світі обробка та аналіз даних є ключовими складовими успішного функціонування підприємств. Дані – це скарбниця можливостей для управління змінами. Але що робити, коли традиційний і всім добре відомий Excel не дозволяє досягнути більшого й відповідати світовим трендам візуалізації великого масиву даних.
З такою проблемою у 2021 році стикнулося АТ «Оператор ринку» – компанія, яка в Україні відповідає за організацію купівлі та продажу електричної енергії на спотовому сегменті. Сьогодні на їх майданчику активно торгують електроенергією в середньому 600 українських компаній.
Товариство працює за принципом європейської біржі, що сприяє розвитку конкуренції та зниженню ціни на електричну енергію. «Оператор ринку» вважає себе архітекторами майбутнього української електроенергетики, адже є першими серед енергетичних підприємств, хто впровадив і здійснює платежі через ескроу рахунки. І перші, в кого існує система розрахунків, яка працює у вихідні.
Як енергетична біржа, «Оператор ринку» щоденно оперує великими обсягам даних, що вимагають аналізу та візуалізації. Тому стало актуальним питання знайти рішення для полегшення обробки цих великих обсягів інформації з метою підвищення ефективності оперативного щоденного аналізу.
Проте проблема не обмежувалася лише обсягом даних. «Оператор ринку» мав запит на те, щоб не просто аналізувати ці дані, а оперативно оновлювати їх на власному вебсайті, щоб стейкхолдери мали доступ до актуальної інформації.
Саме тому, було обрано Tableau як доволі зручний інструмент для аналізу і відображення даних в реальному часі. Tableau надав можливість створювати калькуляції та відображати формульні розрахунки даних, робити фільтрацію та групування даних, що спростило процес аналізу та дозволило готувати для стейкходерів якісну аналітику.
![Рисунок2](https://softico.ua/wp-content/uploads/2024/03/Risunok2.png)
![Рисунок3](https://softico.ua/wp-content/uploads/2024/03/Risunok3.png)
Річний звіт про роботу ринку «на добу наперед» і внутрішньодобового ринку у 2023 році виконаний за допомогою Tableau. Більше: https://www.oree.com.ua/index.php/web/10794
Також за допомогою Tableau, «Оператор ринку» зміг розширити спектр інформаційно-консультаційних послуг. Товариство розширило горизонт погодинного моделювання цін на електричну енергію на спотових ринках Словаччини, Румунії та Польщі. Наявність таких даних на Д+3 дає змогу трейдерам скорегувати свою торговельну стратегію для здійснення експортно-імпортних операцій на ринку електричної енергії.
У доступі для виробників та продавців електричної енергії аналітична платформа АТ «Оператор ринку» з розширеною інформацією про роботу ринку «на добу наперед» і внутрішньодобового ринку України, зокрема цін та обсягів акцептованої електроенергії за місяць, добу, в розрізі годин, за винятком інформації конфіденційного характеру.
![Рисунок4](https://softico.ua/wp-content/uploads/2024/03/Risunok4.png)
![Рисунок5](https://softico.ua/wp-content/uploads/2024/03/Risunok5.png)
![Рисунок6](https://softico.ua/wp-content/uploads/2024/03/Risunok6.png)
Графіки взяті з комерційної пропозиції АТ «Оператор ринку» на надання інформаційно-консультаційних послуг: https://www.oree.com.ua/index.php/web/10758
Компанія взяла на себе сміливу й відповідальну місію ефективно впровадити market coupling – спільну торгівлю електричною енергією з об’єднаним європейським ринком. Після інтеграції в ЄС з’являться нові виклики щодо обробки та аналізу даних. Тому АТ «Оператор ринку» має намір продовжувати розвивати та вдосконалювати використання Tableau у своїй роботі, адже програма довела свою здатність швидко та якісно візуалізувати великий масив даних.